Suçsuz Yere En Uzun Süre Hapis Yatan Kişi Olarak Tarihe Geçti, Açıklaması Çılgına Çevirdi

ABD’de 1974’te işlenen bir cinayet sebebiyle 48 yıl hapis yatan 71 yaşındaki Glynn Simmons’ının suçsuz olduğu ortaya çıktı. Ancak, Simmons’ın karaciğer kanseriyle mücadele ediyor.

ABD’nin Oklahoma eyaletinde yaklaşık 50 yıl hapis yatan ve savcılar tarafından temmuz ayında serbest bırakılan kişinin suçsuz olduğu, mahkemece de onandı.

Oklahoma Bölge Mahkemesi Yargıcı Amy Palumbo, cinayet suçlamasından 48 yıl 1 ay 18 gün hapis yatan ve avukatlarının başvurusunun ardından savcılar tarafından serbest bırakılan 71 yaşındaki Glynn Simmons’ın suçsuz olduğuna karar verdi.

Simmons’ın serbest kalmasının ardından avukatlarının mahkemeye yaptığı itirazı değerlendiren Palumbo, kararında, “Mahkememiz, Sayın Simmons’ın hüküm giydiği, ceza aldığı ve mahkum edildiği suçu sayın Simmons’ın işlemediğine dair açık ve ikna edici kanıtlar bulmuştur” ifadesini kullandı.

Simmons ise mahkemenin kararı sonrası basına yaptığı açıklamada, “Bu, dayanıklılık ve azim konusunda bir derstir. Kimsenin size bunun olamayacağını söylemesine izin vermeyin, çünkü bu gerçekten mümkün olabilir” diye konuştu.

Glynn Simmons, Don Roberts isimli bir kişi ile 1974’te Louisiana’da yaşanan bir cinayet olayı nedeniyle 1975’te idam cezasına çarptırılmış, daha sonra ceza müebbet hapse çevrilmişti.

Savcıların savunma avukatlarına ellerindeki tüm kanıtları göstermedikleri temmuz ayında ortaya çıkmış, bir görgü tanığının başka şüphelileri de teşhis ettikleri belirlemiş, Simmons’ın cezası iptal edilmişti.

Roberts 2008’de kefaletle serbest kalmış, Simmons ise temmuz ayında savcılar tarafından suçsuzluğunun anlaşılması üzerine özgürlüğüne kavuşmuştu.

Öte yandan Simmons, ABD’de “suçsuz yere” en uzun süre hapis yatan mahkum olarak tarihe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir