İsrail medyasından ‘beceriksizlik’ itirafı! ‘Hava kuvvetlerimizin eylem planı yok’

  •      HABER7

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, İsrail’e karşı başlattığı ‘Aksa Tufanı’ harekatının üzerinden günler geçmesinin ardından İsrail medyası nerede hata yaptıklarını sorgulamaya başladı. The Jerusalem Post gazetesi “İsrail Hava Kuvvetleri savaş uçakları 7 Ekim’de neredeydi?” başlıklı haberinde İsrail Hava Kuvvetleri‘nin bütün beceriksizliğini itiraf etti. 

7 Ekim’deki ‘Aksa tufanı’ harekatı sonrası başlayan İsrail-Hamas savaşı devam ederken, İsrail medyası büyük kayıplar verilmesinin nedenlerini araştırmaya başladı. 7 Ekim’de düzenlenen operasyona hazırlıksız yakalanılmasını araştıran İsrailli The Jerusalem Post, İsrail Hava Kuvvetleri’ni tartışmaya açtı. 

SADECE 2 HELİKOPTER HAZIRDI

The Jerusalem Post, edindiği bilgilere göre ‘Aksa tufanı’ harekatı gerçekleştirilirken İsrail Hava Kuvvetleri büyük bir zaafiyet içerisindeydi. 7 Ekim günü İsrail Hava Kuvvetleri’nde sadece 2 helikopterin ülkenin kuzeyinde bulunan Ramat David kibutzunda hazırda beklediği ve mühimmatlarının ise son derece sınırlı olduğu belirtildi. Öte yandan geriye kalan yüzlerce helikopter ve savaş uçağının ise hazırlıksız olduğu belirtildi.

SAVAŞ UÇAKLARININ EYLEM PLANI YOK

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait sadece birkaç savaş uçağının Gazze şeridi üzerinde uçtuğu, daireler çizdiği ve yakıtları bitince üsse geri döndüğü bildirilirken, pilotların ifadelerine göre ise ne olduğunu anlamadıkları ve ne yapacaklarını bilemedikleri ifade edildi. The Jerusalem Post‘ta yer alan ifadelerde şöyle denildi;

İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin komuta zincirindeki hiç kimse onlardan nasıl yardım isteneceğini, onları harekete nasıl yönlendireceğini, onlarla nasıl temas kuracağını ve onları nasıl yönlendireceğini bilmiyordu.

Haberdeki İsrail Hava Kuvvetleri’nin ‘beceriksizliğini’ gözler önüne seren en önemli detaylardan biri ise böyle büyük çaplı bir olay için savaş uçaklarına yönelik bir eylem planı olmadığının ifade edilmesi oldu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir