Devasa şemsiye iklim krizini çözer mi

Küresel ısınmanı etkisi ile sıcaklıklar rekor kırmaya devam ediyor. Avrupa Birliği’nin (AB) Copernicus uydu izleme sisteminin ölçümlere göre 2024 yılının ocak ayı şimdiye kadar kaydedilen ‘en sıcak ocak’ olarak kayıtlara geçti.

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Utah Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada uzayın derinliklerine toz saçılması araştırılırken, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekip de uzay baloncuklarından oluşan bir kalkan yaratmayı araştırıyor.

Technion-İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde fizik profesörü ve Asher Uzay Araştırma Enstitüsü müdürü Yoram Rozen liderliğindeki bilim insanları da bir prototip gölge inşa etmeye hazır olduklarını söylüyorlar.

New York Times gazetesine konuşan Dr. Rozen, gerekli miktarda güneş radyasyonunu engellemek için gölgenin yaklaşık bir milyon mil kare, yani kabaca Arjantin büyüklüğünde olması gerektiğini söyledi.

Bu fikri savunan bilim insanları, bu ‘dev parasolun’ küçük ama önemli miktarda güneş radyasyonunu engelleyeceğini söylüyor ve radyasyonun yüzde 2’sinin bile perdelenmesi halinde bunun gezegeni 1,5 santigrat derece soğutmaya yeteceğini hesaplıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir