Pakistan’da hükümet ile muhalefet arasında seçim tarihine ilişkin tartışmalar sürüyor

Pakistan’da federal hükümet ile eski Başbakan İmran Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) arasında genel seçimler ve eyalet seçimlerinin tarihlerine ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Ulusal basındaki haberlere göre, Anayasa Mahkemesinin 10 Nisan’a kadar 14 Mayıs’taki Pencap seçimleri için gerekli 21 milyar rupinin (1 milyar 406 milyon lira) hükümet tarafından sağlanması yönündeki kararına rağmen, söz konusu kaynak henüz temin edilmedi.

Bununla birlikte, Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Pencap ve Hayber Pahtunhva seçimleri için gerekli kaynağa ilişkin bir tasarı parlamentoya sunuldu.

Tasarı, Ulusal Meclis Başkanı Raca Pervaiz Eşref tarafından değerlendirilmesi için Meclis Maliye Komitesine gönderildi.

Gelir ve Maliye Bakanı İshak Dar, Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda tasarının hazırlandığını ve seçimlere ilişkin kaynak ayrılması için meclisin onayının aranacağını söyledi.

Dar, seçimlerin anayasaya göre yapılması gerektiğini ancak tüm ülkede aynı gün yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

Seçimlerin aynı anda yapılmasının masrafları azaltacağına işaret eden Dar, bunun aynı zamanda şeffaflık sağlayacağını vurguladı.

Öte yandan, Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumunda, genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin Pakistan genelinde aynı anda yapılmasına dair bir bildiri kabul edildi.

Anayasa Mahkemesinin, hükümetin 14 Mayıs’taki Pencap’taki seçimleri için kaynak ayırmak yerine konuyla ilgili meclise tasarı sunmasına karşı bir eyleme geçip geçmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Anayasa Mahkemesi, kararların yerine getirilmemesi halinde eylemde bulunacağını duyurmuştu.

PTI’dan hükümete tepki

Eski Başbakan İmran Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) milletvekilleri ise hükümetin kaynak ayırmak yerine tasarı sunmasına karşı çıktı.

PTI’dan Senatör Şahzad Vasim, parlamento çatısı altında suç işlendiğini öne sürerek, Pencap’taki seçimlerin Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda 14 Mayıs’ta gerçekleştirileceğini söyledi.

Mahkeme, Seçim Komisyonunun kararını anayasaya aykırı bulmuştu

Pakistan’da Anayasa Mahkemesi, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde seçimlerin 8 Ekim’e ertelenmesini anayasaya aykırı bulmuştu.

Pencap ve Hayber Pahtunhva’da seçimlerin ertelenmesi kararını bozan mahkeme heyeti, Pencap’ta seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasına karar vermişti. Mahkeme heyeti, Hayber Pahtunhva eyaletine ilişkin duruşmanın ise süreceğini bildirmişti.

Hükümet, seçimlerin 8 Ekim’de yapılacağını açıklamıştı

Koalisyon hükümeti, genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin 8 Ekim’de aynı gün yapılacağını açıklamıştı.

Eski Başbakan İmran Han, Seçim Komisyonunun Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde nisan ve mayısta yapılması planlanan seçimleri 8 Ekim’e ertelemesine karşı Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Eski Başbakan İmran Han’ın kararı doğrultusunda Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), iktidarda olduğu Pencap Eyalet Meclisini 14 Ocak’ta feshetmişti. Bu kararın ardından 18 Ocak’ta da Hayber Pahtunhva’da Meclis feshedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir