Anemi göz ardı ediliyor! Kronik anemi nedir, öldürür mü?

Aneminin belirtileri arasında yer alan yorgunluk, zayıflık ve nefes darlığının erkeklerde görülmesi, genel olarak toplumda pek fazla bilinmiyor. Hematoloji uzmanı Solmaz, anemi yani kansızlık hastalığının belirtilerini ve tedavisini ele aldı. İşte, anemi aşırı kansızlık belirtileri!

ANEMİ NEDİR?

Anemi rahatsızlığı, alyuvarlarda bulunan ve dokulara oksijen taşımakla görevli hemoglobinin, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak normal değerin altında kalmasıdır.

ANEMİ NEDEN OLUR?

Doç. Dr. Solmaz, kişilerde aneminin çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebileceğini belirtiyor. Beslenme eksiklikleri, kronik hastalıklar, genetik durumlar, demir eksikliği anemisi gibi nedenler anemi riskini artırabilir. Özellikle gastrit, mide ülseri ve kalın bağırsak hastalıkları gibi sorunlar sıkça karşılaşılan nedenler arasında bulunuyor. Ayrıca, kısıtlayıcı diyetler, yoğun fiziksel aktiviteler ve bazı kronik hastalıklar da anemi riskini yükseltebilir.

ANEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aneminin fiziksel ve mental refah üzerinde derin etkileri olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Solmaz, yorgunluk, zayıflık ve nefes darlığının günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilecek yaygın semptomlar olduğunu ifade ediyor. Azalan oksijen taşınması, bilişsel fonksiyon bozukluğuna ve egzersiz toleransının azalmasına neden olabilir. Bu durum sadece fiziksel sağlığı değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik zorluklara da yol açabilir. Kronik yorgunluk yaşayan kişilerin stres, anksiyete ve depresyona daha duyarlı olabileceğini ekliyor.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

En yaygın görülen anemi türlerindendir. Demir olmadan, kemik iliğinde yeterli kırmızı kan hücresi üretilemez. Demir alımının yetersiz olmasından, demirin emiliminin bozulmasından veya kan kaybından kaynaklanabilen demir eksikliği anemisi tedavi edilebilir. Kişinin diyetine demir içeren yiyeceklerin eklenmesi veya demir takviyeleri reçete edilmesi tedavi yöntemlerindendir.

ANEMİ TEDAVİSİ: KANSIZLIĞA NE İYİ GELİR?

Anemi kansızlık riskini azaltmak için Doç. Dr. Solmaz, hem beslenme hem de yaşam tarzı faktörlerini ele alan çok yönlü bir yaklaşımın gerekliliğini vurguluyor. Yeterli demir içeren gıdaların tüketilmesi, C vitamini içeren yiyeceklerin demir emilimini artırması, düzenli sağlık kontrolü ile temel tıbbi durumların erken tespiti, dengeli ve besleyici bir diyetin benimsemesi, düzenli egzersiz yapma alışkanlığı kazanma bu önlemler arasında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir